İsmim Müge Tümtürk. 1988 İzmir doğumluyum. İzmir’de büyüdüm. Eskişehir’de okudum, Antalya’da yaşıyorum. Evliyim ve 1 çocuk annesiyim. Hedefim, sağlıklı beslenme serüvenimde araştırdığım, okuduğum, izlediğim, öğrendiğim, denediğim bilgileri ve bağırsak dostu tarifleri paylaşmak. Paylaşma amacım ise biraz da olsa, sizlerin de hayatına sağlıklı ve güzel lezzetler katarak, sağlıklı beslenmenin tadı kötü, yağsız, tuzsuz yiyecekler olmadığını göstermek ve belki de beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz için atacağınız o küçük adıma vesile olmak.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre Türkiye’de her 5 kişiden 1’i kanserden hayatını kaybediyor. Dünya’da 700 milyondan fazla insan obez. Diyabet, yüksek tansiyon, kolestrol, bağışıklık sisteminin çökmesi, demir eksikliği, halsizlik, depresyon başı çeken hastalıklar arasında. Sizce tüm bu hastalıklar yediklerimizle ne kadar alakalı? Vücudumuz ne istiyor, biz ona ne veriyoruz? Ya da vücudumuzun işleyişini düzgün bir şekilde yürütebilmesi için ona ne sunmamız gerektiğini biliyor muyuz? Günlük koşturmacanın içinde sabah hızlı olsun diye çayın yanına iki poğaça, öğle yemeğinden önce acıkma gelince bir paket kremalı bisküvi, öğlen ise çorbası, ana yemeği, pilavı, makarnası, tatlısı, salatası ile 2000 kalorilik ve lezzeti pek de tatmin etmeyen öğle yemeği, akşam üstü düşen kaç şekerini toparlamak için yenilen bir paket bisküvi daha ve akşam, işte o muhteşem akşam yemeği. Eğer evde birisi yemek hazırlıyorsa yine ful set menü meyvesi, tatlısı ya da işten eve gelindiyse dışarıdan verilen pizza, dürüm siparişi yanına kolası vs ya da hızlısından bir makarna, hazır çorba. Bir, iki, üç derken geçen günler, yıllar, yaşlanan, yıpranan beden, şişen karın, kollar, bacaklar, eskiyen bağırsaklar, eriyen kemikler, yağ bağlayan kalp, yemeye odaklı bir beyin ve peşi sıra gelen hastalıklar. Peki yiyen öldü de yemeyen ölmedi mi? Bizim halkımızda çokça söylenen bir cümle. Tabi ki öldü ama mesele nasıl yaşadığı!! İşte bizim mevzumuz bu.

Beslenme alışkanlıklarını değiştirerek yaşam kalitesinin nasıl arttığından, kan değerlerimizin, vücudumuzun şeklinin, cildimizin nasıl değiştiğinden, besinlerimizi hazırlamaya nasıl vakit bulduğumuzdan, hangi besin maddelerini ne için tercih ettiğimizden yasaklar olmadan, tatlı da yiyerek nasıl sağlıklı beslenebileceğimizden ve benim için de sürpriz olan tariflerimden bahsedeceğim sayfama hoş geldiniz.