PREBİYOTİK BESLENME

Probiyotik tüketiminin faydası ve hangi ürünlerin probiyotik olduğu günümüzde çoğu insan tarafından bilinmektedir. Probiyotik gıdalar fermente olmuş ürünlerdir; yoğurt, kefir, turşu, şalgam vb. Bu tür gıdaların tüketimi bağırsak sağlığı açısından son derece önemlidir.

Sağlıklı bir bağırsakta 100 trilyon civarında, 500 türden fazla mikroorganizma yaşamaktadır ve bu mikroorganizmaların (mikroflora) çoğu bağırsak sağlığımız için yararlıdır. Bu probiyotik bakteriler, zararlı mikroorganizmaların kontrol altında tutulmasını sağlayarak, bağırsak sağlığını düzenler, hazımsızlığa iyi gelir, bağışıklık sistemine destek verir. Ancak probiyotikler, prebiyotikler olmadan işlevlerini tam olarak yerine getiremezler. Genellikle lifli gıdalarda bulunan prebiyotikler, vücuda girdiklerinde bağırsaklara kadar ilerlerler ve probiyotikleri beslerler. Bu bitkisel lifler vücudumuz tarafından sindirilemez ve kalın bağırsakta fermente olurlar. Probiyotikler bu özel liflerle beslenerek, hem daha kolay çoğalır hem de kötü bakterilerle daha kolay başa çıkabilirler. Dolayısıyla probiyotik ve prebiyotik beslenme ile bağırsak floramızı düzenlemek ve birçok mide ve bağırsak hastalıklarından uzak kalmak mümkün.

Prebiyotikler başlıca, bakliyatlarda (nohut, mercimek vb), kök sebzelerde (turp, yer elması, kereviz, soğan, sarımsak vb)  ve lifli meyvelerde (elma, muz vb) bulunmaktadır.

Sayfamın adı için bana ilham veren gurme bakterilerimiz probiyotikler için hazırlanan prebiyotik tarifleri sayfamda bulabilirsiniz. Sağlıklı, lezzetli ve pratik tarifleri sizler de evinizde, kolayca bulabileceğiniz gıdalarla hazırlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir