SEBZE VE MEYVELER NASIL YIKANMALI?

Sebze ve meyveleri yıkamak neden önemlidir?

Özellikle kış aylarında sebze ve meyve tüketimi, bağışıklığı güçlendirmek ve salgın hastalıklardan korunmak için önemlidir. Günümüzde marketlerden özellikle de sanal marketlerden kolaylıkla sebze ve meyve alınabilse de, uzun süreler depoda beklememiş, taze, toprağı üstünde sebze ve meyveleri pazardan alıp tüketmek gibisi yok. Peki sebze ve meyvelerin üzerinde bulunan, çamur, toprak, tarım ilacı ve istenmeyen bakterilerden nasıl kurtulabiliriz? Gönül rahatlığıyla tüketmek için sebze ve meyveleri nasıl yıkamalıyız?

Günümüzde tarlada, bahçede, serada yetişmiş olsun fark etmeksizin üzerinde tarım ilacı bulunmayan sebze meyve bulmak neredeyse imkansız. Sebze ve meyveler organik adı altında satılsa da aslında organik üretim bilindiği kadar basit değil ve sebze ve meyvelerin ne kadar organik olduğu da tartışılır. Çünkü siz bahçenizde ilaçsız sebze ve meyve yetiştirseniz de çevrenizdeki alanlarda da ilaçlı üretim yapılmıyor olması gerekir ki rüzgar yoluyla havadan temas etmesin ürünlerinize. Hal böyle olunca yediğimiz, hatta çocuklarımıza yedirdiğimiz sebze ve meyvelerin temizlenmesine biraz daha özen göstermek gerekiyor.

Sebzeleri bol suda yıkayarak toprak ile bulaşan e.coli (koli basili) bakterisinden büyük oranda kurtulabiliyoruz ancak daha fazlasını da yapabiliriz.

Öncelikle sebze ve meyveleri aldıktan sonra kullanacağımız zamana kadar kesinlikle yıkamamalıyız. Kullanmadan hemen önce yıkamak sebze ve meyvelerin bozulmadan, daha taze kalmasını sağlayacaktır.

SİRKELİ SU

En bilinen ve etkili yöntem sirkeli suda bekletmek. Bol suda duruladığınız sebze ve meyveleri geniş bir kabın içine alıp su ile doldurun ve üzerine sirke ekleyin. Örneğin bir kilo sebze için 1-2 yemek kaşığı sirke yeterli olacaktır. 5-10 dakika sirkeli su da beklettiğiniz sebze ve meyveleri tekrar güzelce durulayın. Bu işlem sebze ve meyvelerin istenmeyen bakterilerden kurtaracaktır. Çamurlu kalmadığından emin olduktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.

TUZLU SU

Bu yöntemde ise sirke yerine tuz kullanabilirsiniz. 1-2 yemek kaşığı kaya tuzu, himalaya tuzu, deniz ya da sofra tuzu kullanabilirsiniz. Geniş bir kabın içine tuzu ekleyip sebze ve meyvelerinizi bol suda 10-15 dk kadar bekletip, güzelce durulayıp kullanıma hazır hale getirebilirsiniz

KARBONATLI SU

Sebze ve meyvelerinizi karbonatlı su da bekleterek de üzerinde bulunan istenmeyen bakteri, tarım ilacı ve benzerinden kurtulabilirsiniz. 1-2 yemek kaşığı karbonat sebze ve meyvelerin temizlenmesi için yeterli olacaktır. 10-15 dakika kadar beklemiş sebze ve meyveleri güzelce durulayıp kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Hangi yöntemi seçerseniz seçin sebze ve meyveleri mutlaka akan suda güzelce yıkayın ve ardından temiz bir havlu ile kurulayın.

Sağlıkla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir